המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי
צרו קשר:
09-9719900
   
     
שנת הקמה: 1988
אזור הפעילות: השרון
כתובת: גלגלי הפלדה 16, הרצליה, 46733
כתובת אימייל: office@cjaed.org.il
אתר אינטרנט: http://www.cjaed.org.il/

"המרכז היהודי-ערבי לפיתוח כלכלי" הינו עמותה ללא כוונת רווח אשר נוסדה ב-1988, על-ידי קבוצה של אנשי עסקים ערבים ויהודים. המרכז פועל מתוך אמונה כי שיתוף פעולה כלכלי יהודי-ערבי ופיתוחה של חברה ערבית בריאה בישראל, הינם תנאים הכרחיים ליציבותה ולשגשוגה של המדינה.

פעילות המרכז מבוססת על תפישה כי המשאב העיקרי של ישראל הוא אנשיה, וכי חוזקה נשען על פלורליזם, דמוקרטיה ושוויון. חוזק זה הולך ומתערער ככל שהפערים הסוציו-כלכליים בין האזרחים הערבים והיהודים גדלים. המרכז חותר למקד את תשומת הלב הציבורית בצרכים הכלכליים של החברה הערבית, כדי ליצור איזון בין הקהילות וכדי לבנות שותפות כלכלית וחברתית חדשה המבוססת על אמון, שיתוף פעולה ושוויון.

תחומי פעילות ופרויקטים

המרכז ופעילויותיו מתחלקים לארבעה תחומים:

- היחידה העסקית: יצירת השקעות והזדמנויות לשיתופי פעולה וקידום מיזמים בין יהודים וערבים בישראל. לצד מועדון אנשי העסקים הערבים שהוקם על-ידי המרכז, הוא הצליח להביא להקמת החממה הטכנולוגית הראשונה במגזר הערבי הזוכה לתמיכה ממשלתית. בנוסף, היחידה העסקית מנהלת קרן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בבעלות ערבית או בבעלות משותפת יהודית-ערבית.

- היחידה לבניית גשרי עסקים: חיזוק ההכשרה ליזמות ולניהול של אנשי מקצוע צעירים ערבים ויהודים, ישראלים ופלסטינים. תוכנית "Building Business Bridges", הינה תוכנית MBA הנלמד בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת חיפה, ונערכת בשיתוף עם "המרכז הפלסטיני לתקשורת ולפיתוח". התוכנית מקדמת מנהיגות עסקית במזרח התיכון ושיתוף פעולה עסקי בין שלושת הקהילות.

- היחידה לקידום נשות עסקים: הגישה המשולבת כוללת הכשרה, חונכות, יצירת רשתות עסקיות, קרן הלוואות ופעילות ציבורית, על-מנת לתמוך בנשים ערביות ויהודיות. יחידת הנשים פועלת להקמת איגוד ארצי של נשות עסקים. פרויקט נוסף הוא העתקת מודל יחידת הנשים לרשות הפלסטינית, הנערך בשיתוף עם "המרכז הפלסטיני לתקשורת ולפיתוח" ועם "ארגון נשות ירושלים".

- היחידה לפיתוח מוניציפלי: בין פעילויותיו פיתוח מנהיגות ברשויות מקומיות יהודיות וערביות הסמיכות גיאוגרפית זו לזו, באמצעות לימודי תואר שני מוכר במנהל שלטון מקומי הנלמד באוניברסיטת חיפה; יישום והסברה של אסטרטגיות ליצירת שוויון הזדמנויות והפניית משאבים לקהילות ערביות על-מנת לצמצם את הפער הכלכלי בינן לבין הקהילות היהודיות; הקמת אזורי תעשייה משותפים ערבים-יהודים בצפון ובדרום הארץ.

 
* המידע המוצג נמסר על־ידי העמותה/ארגון עצמו, ולפיכך עליו בלבד מוטלת האחריות לנכונותו. המידע אינו נכון בהכרח, והינך נושא/ת באחריות הבלעדית לבודקו בטרם תסתמך עליו ו/או תעשה בו שימוש. ידיעות אינטרנט לא נושאת בכל אחריות לגבי המידע.